ODZYSKAJ ENERGIĘ DO DZIAŁANIA

STWÓRZ OFERTĘ, KTÓRA SPRZEDAJE

6 przykazań człowieka szczęśliwego

Zapytam Cię wprost: Jesteś szczęśliwa?

Jeżeli natychmiast bez zastanowienia odpowiesz: „tak”, to pewnie wszystko, co opisuję poniżej jest Ci doskonale znane.

Jeżeli dłużej się wahasz, to być może nie wiesz, czym tak naprawdę jest dla Ciebie szczęście.

No właśnie, jak zdefiniować szczęście?  To przecież coś, co raczej się czuje sercem, a nie pojmuje umysłem.  Niełatwo będzie znaleźć jedną właściwą definicję. W końcu  szczęście może oznaczać dla każdego coś innego.  Myślę jednak, że jest coś, co  łączy wszystkie definicje. Tym czymś jest poczucie spełnienia.

 

Dla mnie szczęście to poczucie, że jestem częścią czegoś ważnego, czegoś, co ma znaczenie i co daje mi prawdziwą przyjemność. Szczęśliwa osoba, to taka, której głowę  przez większość czasu wypełniają pozytywne myśli  i która dostrzega sens i cel we wszystkim, co robi.

Tylko, jak stać się taką osobą? Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Poznaj moje 6 przykazań szczęśliwego człowieka:

 

Pamiętaj jesteś istotą ludzką. Nie oczekuj, że będziesz w stanie nieustającej euforii i szczęścia.  Jesteś człowiekiem. Odczuwasz wszystkie emocje: radość, smutek, strach, złość, zadowolenie. To najzupełniej normalne i zdrowe. Nie obawiaj się tych emocji i nie oceniaj ich jako dobre, czy złe. Zaakceptuj je, jako część Twojego życia. Potrzebujesz wszystkich emocji, żeby w pełni doświadczać życia. Czym byłaby radość, gdybyś nie znała smutku?

Jeżeli masz dziś gorszy dzień nie rozpaczaj. Po prostu powiedz sobie, że to minie i jutro będzie lepiej, bo przecież w życiu tak jest, że raz są lepsze, a raz gorsze dni.

Lepiej prawda?

 

Żyj tu i teraz. Życie składa się z chwil, z tego co tu i teraz. Kiedy piszę ten tekst jestem tutaj całą sobą. W 100% oddaję się pisaniu i czerpię z tego radość. Kiedy zrobię sobie przerwę na filiżankę herbaty usiądę na balkonie i będę delektowała się smakiem herbaty, piękną panoramą i tą jedną chwilą.

Nieważne będzie to, co było i to, co mnie jeszcze dziś czeka i co jeszcze mam do zrobienia. Ważne jest tylko, to, co tu i teraz. Wypełniając sobie cały czas głowę, tym, co jeszcze musisz zrobić, czy załatwić nigdy tak naprawdę nie żyjesz chwilą obecną. A przecież życie składa się z chwil…

Zamiast więc zaprzątać sobie głowę, tym, co było lub będzie weź kartkę i spisz natrętne myśli, a potem wypij spokojnie herbatę. Nie martw się. Twoje myśli i sprawy nie uciekną. Są zapisane. O zapisywaniu myśli przeczytaj więcej tutaj. Wrócisz do nich później, a teraz po prostu spokojnie wypij herbatę. Delektuj się chwilą.

To właśnie jest poczucie szczęścia. To zbieranie chwil radosnych i przyjemnych, by potem nanizać je, jak koraliki na nitkę i stworzyć z nich coś pięknego: Twoje radosne, szczęśliwe życie.

chwile szczęscia

 

Okazuj wdzięczność. Dziękując za to, co masz sprawiasz, że to zyskuje na wartości. Odkrywasz nagle, że w Twoim życiu poza problemami i zmartwieniami jest tak naprawdę dużo dobrego: są ludzie, których kochasz, jest zdrowie, jest dach nad głową i pieniądze na zapłacenie rachunków.  Kiedy to dostrzegasz zmienia się całkowicie Twoje postrzeganie świata i tym samym Twoje życie.

Więcej o tym, jak okazywać wdzięczność na  co dzień przeczytaj tutaj.

 

Nie porównuj się do nikogo. Zdarzyło Ci się kiedyś stracić wiarę w siebie, po spotkaniu z inną osobą? Nie chodzi o to, że ktoś był dla Ciebie niemiły lub powiedział coś, co Cię zraniło. Chodzi raczej o to, że w porównaniu z tą osobą i tym, co ona ma i co osiągnęła Twoje życie wydaje Ci się nagle nijakie i nudne. Choć miałaś od rana dobry humor i zapał do pracy nagle odechciewa Ci się wszystkiego i masz poczucie, że to i tak wszystko bez sensu.

Bywa odwrotnie, że spotykasz koleżankę ze szkolnej ławy i widzisz, jak bardzo jej się w życiu nie powiodło i wtedy gdzieś w środku czujesz się lepsza.

Porównywanie się do innych to najgorszy wyznacznik szczęścia. Jesteś unikalną osobą – jedyną w swoim rodzaju i masz swoją własną misję do wypełnienia. Nie ma sensu porównywać się do kogoś, kto jest zupełnie inny i kto ma zupełnie inne zadanie do wykonania. To, co jest dobre dla kogoś, wcale nie musi być dobre dla Ciebie. Wsłuchaj się w siebie i podążaj swoją drogą, a inni nich podążają swoją.

 

Naucz się wybaczać. Wybaczanie to prawdziwa sztuka. Zawsze wydawało mi się, że wybaczając zwalniasz tę osobą, która Cię skrzywdziła z odpowiedzialności i ciężaru. Tymczasem  w wybaczaniu chodzi o uwolnienie siebie od tej osoby i od emocji z nią związanych. Pamiętając komuś krzywdy pozwalasz, żeby ta osoba krzywdziła Cię wciąż od nowa. Wybaczając jej uwalniasz się od niej i od wszystkich negatywnych emocji z nią związanych, które masz w sobie. Wybaczaj zawsze dla siebie, a nie komuś. Pamiętaj tu chodzi o Twoje życie i Twoje szczęście. 

 

Żyj prostym życiem. W czasach, kiedy wszystkiego mamy pod dostatkiem (dóbr, możliwości, informacji) tak wiele ludzi jest nieszczęśliwych. Zagubieni w codziennym chaosie coraz częściej marzymy o prostym i nieskomplikowanym życiu.  Gromadząc przedmioty odkrywamy, że zabierają nam czas, przestrzeń i pieniądze. A przecież człowiek potrzebuje tak niewiele: sprzętów, ubrań, kosmetyków itp.  Korzystając z licznych możliwości na spędzanie czasu odkrywamy, że ciągle gdzieś biegniemy, nawet w weekend. Nie mamy czasu zjeść wspólnie przy stole nawet jednego posiłku w  tygodniu. To z pewnością nie jest droga do szczęśliwego życia. Szczęścia szukaj zawsze w prostocie i umiarze.

 

Chwile szczęścia to proste spotkanie z bliskimi przy stole w domu, przy obiedzie lub kawałku domowego ciasta przygotowanego z miłością i troską, a nie wystawana kolacja w restauracji. Chwile szczęścia to rodzinna  gra planszowa w niedzielne popołudnie lub spacer po lesie, a nie zakupy w supermarkecie. Chwile szczęścia to czytanie dzieciom książki na dobranoc i wspólne śmiechy i rozmowy zamiast puszczania im głośnej i agresywnej bajki. Chwile szczęścia to także rozmowa z drugim człowiekiem nieprzerwana żadnym telefonem, czy smsem… To wreszcie trzymanie kogoś za rękę i zwyczajne (a jednak niezwykłe) bycie blisko kogoś, kogo kochasz.

 

Szczęśliwa rodzina grająca na plaży

W życiu nie chodzi o to, żeby cały czas odczuwać szczęście. Chodzi raczej o to, żeby głównie koncentrować się na tym, co daje nam radość, poczucie spełnienia i co jest dla nas ważne. To właśnie czerpanie radości z tego, co robimy powinno być naszym kluczowym celem i naszą drogą do szczęśliwego życia.

A jaka jest Twoja definicja szczęścia?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.