KOBIECE BIZNESY ODMIENIAJĄ ŚWIAT

Co Twój bałagan mówi o Tobie?

Znasz to powiedzenie:  „jaki pan, taki kram” albo „jak w środku tak i na zewnątrz”? Jasne, że znasz. Wszyscy znamy, tylko co to, tak naprawdę znaczy? Zastanawiałaś się kiedyś nad głębszym sensem tego powiedzenia?

Ja prawdę mówiąc doszłam do tego całkiem niedawno.

Porządek i harmonia w domu od lat stoją wysoko na mojej liście priorytetów. Ciągle dam o to, żeby przestrzeń wokół mnie była czysta i przyjemna. Regularnie wyrzucam też niepotrzebne i nielubiane rzeczy. Byłam przekonana, że to wystarczy i że całkiem dobrze sobie z tym radzę.

Pewnego dnia zaczęłam się jednak zastanawiać nad tym, jak to jest, że niektóre przestrzenie ciągle wymagają pracy. Nieważne, jak często robię porządek w papierach, książkach, czy sprzętach kuchennych bałagan wraca, jak bumerang.

Zupełnie tak, jakby chciał mi coś powiedzieć.  Tylko, że ja nie słucham. Staram się go pozbyć na chwilę nie zmieniając swojego postępowania, czy sposobu myślenia. To tak, jakby przykrywać plamę na bluzce swetrem udając, że jej tam nie ma. W końcu jednak nadejdzie moment, że trzeba będzie sweter zdjąć i plama znowu wyjdzie na światło dzienne.

Będziesz miała wtedy dwa wyjścia albo przykrywać ją czymkolwiek się da albo wreszcie dostrzec, że stanowi ona dla ciebie problem i się z nią raz na zawsze rozprawiać.

Podobnie jest z bałaganem – również z tym nawracającym. Jeżeli chcesz, żeby zniknął – musisz się z nim rozprawić.

Jak to zrobić skutecznie?

Posłuchaj, co twój bałagan ma ci do powiedzenia. Jaką wiadomość próbuje ci przekazać. Przerób tę cenną lekcję, a  pożegnasz się z nim raz na zawsze. W teorii wydaje się proste.  Tylko, jak to właściwie zrobić?

Powiem ci, jak ja to zrobiłam.

 

Pewnego dnia zamiast zabrać się, jak zwykle za sprzątanie, usiadłam spokojnie na kanapie w salonie (skąd mam dobry widok na przynajmniej połowę mieszkania) i wreszcie zaczęłam słuchać. Co też ten bałagan mówi do mnie  i o mnie.

Rozejrzałam się dookoła siebie i spostrzegłam tzw. punkty zapalne. Miejsca, które mimo moich wysiłków ciągle są zabałaganione.

Jednym z takich miejsc był regał z papierami – różnymi. Kiedy zaczęłam się zastanawiać, co to za papiery, po co je trzymam i jakie to ma dla mnie znaczenie doszłam do interesujących wniosków. Odkryłam w swoim wnętrzu rzeczy, z których nie do końca zdawałam sobie sprawę.

Większość papierów na regale, to były dyplomy i notatki ze studiów,  kursów, czy szkoleń, które w życiu  przeszłam. Sporo tego było.

Wiem, co sobie teraz myślisz.  Kobieta, nazwijmy to dojrzała 🙂  trzyma na centralnym regale w salonie papiery ze studiów!

W jakim celu? No właśnie. Przecież do nich nie zaglądam i pewnie nigdy nie zajrzę. Po co więc je trzymać?

Mój racjonalny mózg dokładnie to do mnie mówił. To nie z nim jednak chciałam odbyć poważną rozmowę, a raczej ze swoim sercem. Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie znajdowała się na głębszych pokładach, o których istnieniu mój świadomy mózg nie miał pojęcia.

Kiedy posiedziałam chwilę w ciszy z kartką papieru i długopisem odpowiedzi przyszły same. Mój bałagan do mnie mówił, a właściwe patrząc na regał, to raczej krzyczał, tylko, że ja nie słuchałam.

Po raz kolejny  przekonałam się, że wszystkie odpowiedzi, w tym anielskie podszepty, można usłyszeć wyłącznie w ciszy.

Dzięki stosom papierów zrozumiałam, że w głębi serca ciągle czuję się niewystarczająco mądra, wykształcona i kompetentna. Jakaś część mnie żywi przekonanie, że to dyplomy i studia pokażą, ile jestem warta i w magiczny sposób podniosą moją samoocenę.

Wyobrażasz sobie, że można tak myśleć o sobie? Nie wiem skąd wzięło się we mnie to przekonanie. Myślę, że jeszcze ze szkoły podstawowej. Czasami jedno zdanie wypowiedziane przez nauczyciela może zaważyć na całym życiu.

Tak na marginesie, ciągle powtarzam moim dzieciom, że to, co mówi nauczyciel, to tylko jego sposób patrzenia, a nie prawda absolutna.

Wracając do bałaganu.

Kiedy zaczęłam przeglądać wyżej wspomniane notatki i dyplomy odkryłam, że są tam rzeczy, które zupełnie mnie nie interesują, nie mają dla mnie znaczenia i do niczego mi się nie przydadzą. To dyplomy ze szkół, których nawet nie lubiłam! To papiery z czasów, kiedy zupełnie nie wiedziałam, co chcę w życiu robić! Co gorsze, wszystkie dyplomy, które otrzymałam, a można by nimi spokojnie ścianę wytapetować, wcale nie podniosły mojej samooceny i nigdy nie podniosą. Po co je trzymać?

Wyrzuciłam – wszystkie!!! Poza dyplomami ze studiów, bo to w końcu jakiś dokument, choć i tak ich pewnie nie użyję 🙂

Nawet sobie nie wyobrażasz, jakie to było uczucie, wyzwalające. Zupełnie, tak, jakby zdjąć z rąk i nóg łańcuchy, które były tam od lat i już prawie wrosły w skórę.

Mój własny bałagan powiedział o mnie więcej, niż jakiekolwiek inne doświadczenie życiowe.

Kiedy rozprawiłam się z papierami ruszyłam do innych miejsc, żeby tam również odkryć silnie zakorzenione przekonania, które powstrzymują mnie przed prowadzeniem życia, jakiego pragnę.

 

Niesamowite, jak wiele rzeczy na temat siebie możesz dowiedzieć się analizując swój bałagan!

Być może zastanawiasz się teraz, co twój bałagan powiedziałby o tobie?

 

Nie zastanawiaj się, tylko pytaj.

Znajdź chwilę, usiądź z kartką i ołówkiem. Zadbaj o to, żeby nic i nikt cię nie rozpraszał. W końcu jesteś na terapii  🙂 Twój własny bałagan jest twoim terapeutą. Słuchaj go uważnie, bo każda kolejna sesja będzie cię kosztowała twój cenny czas i  pieniądze. Tak, tak utrzymanie bałaganu jest kosztowne.

Zidentyfikuj najbardziej palący problem. Znajdź miejsce, którego porządkowanie kosztuje cię najwięcej wysiłku, a twoja praca i tak idzie na marne.

Na kartce zapisuj wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Skoncentruj się na myślach, uczuciach, a nawet na sygnałach, jakie wysyła twoje ciało. Nie oceniaj, nie analizuj, po prostu pisz. Daj sobie na to około 15 minut. Najlepiej nastaw  minutnik.

Kiedy wszystko spiszesz i nadal nie znajdziesz odpowiedzi lub nie będą one wystarczające pracuj dalej.  Zajrzyj głębiej w siebie stawiając sobie pytania:

 1. Jaką część mnie, czy mojego życia reprezentuje ten bałagan?
 2. Od czego próbuje odwrócić moją uwagę?
 3. Czym bym się zajęła i na co poświeciła swój czas, gdybym nie musiała ciągle rozprawiać się z bałaganem?
 4. Przed czym chroni mnie mój bałagan?
 5. Czy bałagan nie stanowi przypadkiem dla mnie doskonałej wymówki przed tym, żeby zacząć żyć własnym życiem?
 6. Jak wyglądałoby moje życie bez bałaganu? Jakbym się czuła?
 7. Co powstrzymuje mnie przed rozprawieniem się z własnym bałaganem?

Czasami odpowiedzi nie przychodzą od razu. Warto jednak próbować do skutku.

Samo wzięcie bałaganu „pod lupę” i przyjrzenie mu się z bliska też daje doskonałe rezultaty. Jeżeli twoim problemem okaże się np. szafa z ubraniami, to otwórz ją i zobacz ten problem z bliska.

Zastanów się dlaczego masz tak dużo ubrań, jaką pustkę wypełniają w twoim życiu zakupy? Po co trzymasz swetry z  okresu liceum? Czego szukasz w tamtej przeszłości? Dlaczego w twojej szafie są rzeczy, których nigdy nie zakładasz? Na jaką okazję czekają? Aż stracisz kilka kilogramów? A może od razu kupujesz wszystko trochę za ciasne i czekasz, aż schudniesz, żeby je założyć. Jaki obraz siebie nosisz w głowie? Co twoje ubrania mówią o tobie? Może nie akceptujesz swojego ciała? Może nie godzisz się z tym, że się starzejesz? Może ciągle wydaje ci się, że jesteś za gruba? Skąd w tobie takie przekonania? Skąd to się wzięło?

Kop tak głęboko, jak będziesz musiała. Kop, a odpowiedzi się znajdą. Masz je w sobie. Twój bałagan pomaga ci to uświadomić.

Podziękuj mu i zabierz się do pracy. To naprawdę oczyszczające doświadczenie.

Kiedy rozprawisz się z jednym problemem, czy kategorią bałaganu weź się za kolejną.

Bałagan to nie tylko rzeczy fizyczne. To także:

 • nieharmonijne relacje z innymi ludźmi,
 • stare przekonania,
 • niezrównoważona dieta,
 • wypełniony do granic możliwości kalendarz,
 • niezapłacone rachunki,
 • niezałatwione sprawy urzędowe,
 • nieuzasadnione obawy,
 • czy wreszcie chaos w głowie.

Jest tego sporo. Z niektórym sprawami poradzisz sobie łatwiej. Czasami wystarczy sobie uświadomić, gdzie jest problem i to już połowa sukcesu. Niektóre tematy będą wymagały głębszego zastanowienia i pracy nad sobą. Warto jednak podjąć ten wysiłek, bo nie tylko pozbędziesz się wielu, często nieuświadomionych, problemów, ale też pozbędziesz się samego bałaganu.  Kiedy spełni swoją rolę, właściwie zniknie sam. Nawet nie będziesz pamiętała, że był.

Zabierz się do pracy czym prędzej. Wszystko ci sprzyja. Za oknem wiosna.

To doskonała pora roku, żeby przyjrzeć się przestrzeni, w której na co dzień żyjesz. Za o oknem robi się cieplej, a nozdrza wypełniają cudowne zapachy  przyrody. Aż chce się otworzyć okna i wpuścić tę świeżość do domu.

Zrób miejsce na tę świeżość przyglądając się krytycznym okiem wszystkiemu, co nagromadziłaś w długim okresie zimy. Czy rzeczywiście wszystko, co cię otacza w domu jest ci potrzebne lub przynosi ci radość? Z pewnością nie! Przyjrzyj się temu dokładnie i posłuchaj, co twój bałagan ma ci do powiedzenia.

Podziel się swoimi odkryciami  i swoimi punktami zapalnymi zostawiając komentarz. Kto wie, może twoje słowa kogoś zainspirują,  podniosą na duchu lub zmotywują do działania.

 

 

 

26 odpowiedzi na „Co Twój bałagan mówi o Tobie?”

 1. Awatar Zacisze Rozmaitości, Lidia

  No i co ja mam teraz począć… Od jakichś dwóch lat każdego dnia ścieram się z tym tematem. Moje punkty zapalne namierzyłam już dawno. Otóż zapalnikami są mikroludzie (czytaj: dzieci) – sztuk dwie. Tu uprzątnę, uporządkuję, to w drugim kącie sajgonada, sajgonadę ogarnę, już w kolejnym kącie wyrasta meksyk… i tak w kółko, a że mam tych kątów niezliczoną ilość, to po prostu zarzuciłam ostrą walkę i prę byle do przodu 😉 Dom zasiedliliśmy półtora roku temu i mini-armia nie pozwala poukładać tych wszystkich papierzysk, dokumentów. Leżą więc spokojnie na strychu i czekają na łaskę. Tak więc mój aktualny bałagan mówi o mnie tyle: żądna porządku matka, której chęć życia w uporządkowanym świecie chwilowo udała się na urlop.

  1. Awatar Ania
   Ania

   Lidio doskonale wiem, jak to jest. Byłam tam 🙂 Mikroludzie trochę podrośli i już widać światełko w tunelu. Powodzenia i dziękuję za chwilę, którą tutaj spędziłaś 🙂

 2. Awatar Magda-Lekka Zmiana Mamy

  Aniu to mnie zaskoczyłaś 🙂 Oczywiście pozytywnie ! Faktycznie – mam takich kilka miejsc, które wciąż „zagracają się” . A może sprawa jest głębsza? Nigdy o tym nie myślałam 🙂 W wolnym czasie – warto nad tym się zastanowić 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Magdo, kiedy pierwszy raz przeczytałam, że nasza przestrzeń życiowa wpływa na nasze życie całkowicie pochłonął mnie ten temat. Drążę więc i ciągle odkrywam nowe, fascynujące rzeczy. Dziękuję Ci za komentarz i powodzenia w ogarnianiu Twojej przestrzeni 🙂

 3. Awatar Karolina | Odnova

  Bardzo przyjemnie się czytało Twoje wskazówki. Mam kilka miejsc, które bez wątpienia wymagają uporządkowania. Obiecuję sobie, że się nimi zajmę i dzięki Tobie zeobię to w ten weekend ?

  1. Awatar Ania
   Ania

   Powodzenia 🙂 Cieszę się, że Cię zainspirowałam.

 4. Awatar malyzuk

  Od dziecka byłam bardzo energiczna i interesowałam się wieloma rzeczami, co przejawiało się niezłym chaosem w pokoju 😉 i tak faktycznie było mnóstwo znajomych, tysiące pomysłów…A teraz rodzina, dom, dzieci i wieczne sprzątanie wszystkiego i wszędzie… do tego mąż perfekcjonista i wiem doskonale, że porządek ułatwia życie i jest ogólnie wszystkim przyjemnie….ale wtedy jakiś bunt się we mnie rodzi i wcale nie chcę być taką Perfekcyjną Panią Domu i mam takie dwa miejsca w domu, gdzie mam ukryty swój własny bałagan, ha! Można?Można 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Jasne, że można 🙂 Ja też perfekcyjną panią domu nie jestem, ale staram się, żeby było wystarczająco dobrze, bo wtedy jakoś tak spokojniej jest w domu 🙂

 5. Awatar Agar i Piżmo

  Ja nie przejmuję się bałaganem. Traktuję go jako taki „alternatywny porządek” i zawsze jakośsię w nim odnajduję. Nie toleruję natomiast brudu.

  1. Awatar Ania
   Ania

   Alternatywny porządek – podoba mi się 🙂

 6. Awatar Magda-Lekka Zmiana Mamy

  Tak, coś w tym zdecydowanie jest. To tak jak z przemeblowaniem – czasem coś zmienimy i nagle czujemy się lepiej 🙂 Dziękuję bardzo :))

  1. Awatar Ania
   Ania

   Prosze bardzo Magdo 🙂
   I ta wspaniała energia, którą czujesz, jak wchodzisz do domu, gdzie wszystko ma swoje m-ce 🙂

 7. Awatar Lila

  nie potrafię żyć w bałaganie, od razu mam wtedy wrażenie, że pewne sprawy wymykają mi się spod kontroli 🙂 uwielbiam idealny porządek, posegregowane rzeczy, czystość i przejrzystość wokół siebie – od razu łatwiej się odnaleźć! w moim przypadku trochę to podchodzi pod pedantyzm, ale też bez przesadyzmu haha 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Jakbym o sobie czytała 🙂 Może zamieszkamy razem :)))

 8. Awatar Dotee

  Inspirujące 😉 chyba pora przegrzebać swój bałagan, tym bardziej, że mój jest ukryty gdzieś w głębi szafy i tak do końca nie mam pojęcia, co tam może być.

  1. Awatar Ania
   Ania

   Docieranie do zakamarków szafy może mieć działanie terapeutyczne 🙂 Powodzenia!

 9. Awatar Adriana Style

  Też mam kilka miejsc które wymagają porządków, m.in. szafa i dokumenty, stosy papierów. Nadmiar ubrań (jestem blogerką modową) sprzedaję, oddaje rodzinnym blogerkom, bądź do lumpeksów. Nie pozbyłam się jeszcze wszystkiego co nie jest mi potrzebne więc czeka mnie kolejna czystka w szafie i papierach już wkrótce http://www.adriana-style.com

 10. Awatar Marzena

  Ja czasem mam wrażenie, że zbyt dużo wzięłam sobie na głowę i nie do końca potrafię to uporządkować. Tak dla przykładu, mój blog tygodniami potrafi leżeć odłogiem, żebym w końcu coś napisała. Nie mówiąc już o innych rzeczach, które czekają i nie widać końca tego czekania. Pozdrawiam

  1. Awatar Ania
   Ania

   Znam to uczucie. U mnie najlepiej sprawdza się metoda małych kroków 🙂

 11. Awatar Agni

  W życiu nie spojrzałabym na bałagan w ten sposób. Staram się sprzątać regularnie, zwykle najwięcej klamotów zbiera się na stole (rzadko na nim jemy, częściej córka się bawi).. Muszę pomyśleć co to może znaczyć…

  1. Awatar Ania
   Ania

   Odkąd zrozumiałam, że dom, ciało, umysł i dusza to jedno zaczęłam zawracać uwagę na wszystko wokół mnie. Niesamowite, jak wiele o człowieku może powiedzieć przestrzeń, w której mieszka. Zachęcam Cię do takiej analizy. Sporo się możesz o sobie dowiedzieć 🙂 Powodzenia

 12. Awatar Kati
  Kati

  Genialne! Świetnie postawione pytania, bardzo, bardzo pomocne. Jeszcze nie zdążyłam usiąść, żeby się dobrze zastanowić, a już pojawiły się odpowiedzi. Czuję, że to będzie decyzdujące starcie z chaosem jaki mnie otacza, lol 😉 Czas poukładać wszystko, ale wewnątrz siebie.
  P.S.
  Lidia, Twój wpis – rozbawiłaś mnie swoim poczuciem humoru 😀

  1. Awatar Ania
   Ania

   Kati, ale fajna energia od Ciebie bije. Czuję (tak jak wszystko czuciem :)), że jesteś jedną z tych osób, z którą od razu można przegadać cały dzień i całą noc. Cieszę się, że tutaj jesteś.

 13. Awatar Poradniuk

  Dziękuję 🙂 Od śmierci mojego ukochanego nie czuje się dobrze w mieszkaniu , ciągle się coś psuje i mimo ze mam porządek jest bałagan ,mam wrażenie ze jest wszystkiego dużo za dużo ,choć nie mam niepotrzebnych rzeczy i spore mieszkanie to czuje się jak w klatce !! Po wpisie Ani zrozumiałam że ciągle żyje przeszłością , tym co było ,co było dla mnie ważne ,co kochałam , rzeczy które do niczego mi się już nie przydadzą a zajmują przestrzeń ,wczoraj zaczęłam od szafy pełną ubrań moich i Sławka a od wypadku nie zakładane , zrozumiałam w końcu że tak być nie może , że czas coś zmienić w życiu i iść do przodu . Ubrania po moim ukochanym zapakowałam i oddałam potrzebującym , i myśl że może się komuś przydać ,potrzebującym ,ogarnęła mnie radość 🙂 a swoje rozdałam i nagle poczułam że przybywa mi tlenu w powietrzu i myślę ! przecież to tylko szafa ! ale tak naprawdę to nie tylko szafa ale moje emocje ,uczucia życie ,przestrzeń . Wiele pracy przede mną , wiem że to początek porządków nie tylko w mieszkaniu ,ale w życiu i z pomocą Aniołów dam radę ,Dziękuję ci Aniu <3

  1. Awatar Ania
   Ania

   Dasz radę!!! Powodzenia

 14. Awatar Kamil

  Cały tekst Pani Ani jest jak najbardziej przykładałem dla ludzi co mają problem z porządkiem 😉 . Pamiętajcie ,,PORZĄDEK TO POCZĄTEK WSZYSTKIEGO”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.