Prawa duchowe, które musisz znać – PRAWO DAWANIA I BRANIA

prawo duchowe: dawanie i branie

Życie na ziemi to niezwykła szkoła, do której dobrowolnie zapisała się twoja dusza. Nigdzie bowiem nie skorzysta z tylu cennych lekcji, co tutaj.

Ich opanowanie nie jest jednak zadaniem prostym. Duchowych praw rządzących życiem nie poznasz w szkole, ani na studiach. Te lekcje musisz odrobić we własnym zakresie.

Na dodatek zanim zaczniesz je przerabiać musisz najpierw dojść do momentu, w którym zechcesz dowiedzieć się o ich istnieniu.

Ten moment zwykle poprzedzają długie poszukiwania. Nie każdy na nie wyrusza. Wielu z nas woli tkwić w niewiedzy, która choć stanowi więzienie, to jednak daje pozorne poczucie bezpieczeństwa.

Jak poznać, że jesteś więźniem? Zastanów się, czy swobodnie wyrażasz swoją prawdę, czy jednak boisz się oceny i krytyki? Czy to, co myślą o tobie inni jest ważniejsze, niż to kim naprawdę jesteś? Czy żyjesz tak, jak pragniesz, po swojemu, czy według ogólnie przyjętego schematu?

Odpowiedzi na te pytanie nie są proste. Nigdy nie były i nigdy nie będą. Bycie sobą bywa dla wielu z nas najtrudniejsze.

Dochodzenie prawdy o samym sobie jest jednak o wiele łatwiejsze, kiedy poznasz podstawowe duchowe prawa. Pozwolą ci one spojrzeć na świat i otaczających cię ludzi w zupełnie nowy sposób. Nagle zrozumiesz, że życie ci się nie przytrafia. Ty je kreujesz – każdego dnia, każdą decyzją, każdą myślą, każdym wypowiadanym słowem. Nic nie dzieje się bez przyczyny, a wszystko ma głęboki sens. Kiedy zaczniesz postrzegać każde życiowe doświadczenie, jako lekcję i wskazówkę, twoje życie się odmieni. Nie będziesz już tylko bacznym obserwatorem wydarzeń. Staniesz się ich twórcą.

Choć praw rządzących wszechświatem  jest sporo na początek warto poznać

DUCHOWE PRAWO DAWANIA I BRANIA

szczere obdarowywanie

Wiesz, że branie i dawanie są ze sobą ściśle powiązane? Jedno nie istnieje bez drugiego. Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz. Jeżeli czujesz, że ciągle  brakuje  ci czasu, pieniędzy, miłości, przychylnych i uprzejmych ludzi wkoło zacznij to właśnie rozdawać.  W dzisiejszym świecie za dużo słyszy się: „ja chcę”, „należy mi się”. Zanim jednak wyciągniesz rękę sprawdź  najpierw, co możesz ofiarować.

Każdy ma jakiś talent, dar. Każdy ma coś, czym może obdzielić innych: dobrą radę, komplement, pomysł, inspirujący tekst, rozwiązanie problemu, pomoc w wykonaniu jakiegoś zadania, przytulaniec, czy zwykłe trzymanie za rękę. Dawanie nie zawsze związane jest z pieniędzmi.

 

Dawaj zawsze z radością i nie oczekuj niczego w zamian. Dawaj bez tworzenia poczucia zależności pomiędzy tobą a tym, któremu ofiarujesz.  Dziel się tym, czego dana osoba potrzebuje, a nie tym, co ty uważasz za odpowiednie dla niej. Nie służ radą, gdy nikt cię o nią nie prosił.

Nie lituj się nad obdarowywanym. Twoja litość pozbawia tę osobę siły, godności i odbiera jej prawo głosu. Przyniesie jej jedynie więcej trosk i biedy. Pamiętaj o tym.

Pięknie podsumowują to 2 dania, które kiedyś, gdzieś przeczytałam i które zapadły mi w pamięć (niestety nie znam autora)

Nauczysz głodnego łowić ryby, a zaspokoisz jego głód na całe życie.

Pozwolisz głodnemu nauczyć ciebie łowić przywrócisz mu jego godność.

Żeby jeszcze lepiej ci to zobrazować opowiem ci o pewnej pięknej inicjatywie, o pewnym wyjątkowym domu opieki.

Byłaś kiedyś w domu opieki dla starszych ludzi?

Jeżeli byłaś, to wiesz, jak bardzo przygnębiające jest to miejsce. Znam kilka osób, które pracowały w takich ośrodkach w charakterze animatorów. Wszystkie zrezygnowały, bo praca okazała się zbyt trudna – nie fizycznie, ale psychicznie.  Przygniótł ich poziom smutku i litości nad losem tych ludzi.

Litowanie się nad drugim człowiekiem nikomu nie służy.

Na szczęście ktoś to dostrzegł, zrozumiał i stworzył w jednym takim domu opieki prawdziwe miejsce mocy. Wpadł  na genialny pomysł i wymyślił sposób na to, żeby przywrócić godność i dać  poczucie sensu i celu starszym ludziom spędzającym ostatnie lata życia w takich domach.

Codziennie o stałych porach do domu opieki przychodziły dzieciaki z pobliskiego przedszkola. Maluchy i dorośli razem uczestniczyli we wszystkich przedszkolnych zajęciach. Były wspólne gry, zabawy, wspólne malowanie, oglądanie i słuchanie bajek, wspólne posiłki i rozmowy oraz przytulanie – mnóstwo przytulania. Okazuje się,  że zarówno maluchy, jak i ludzie starsi najbardziej na świecie potrzebują się przytulać.

Dzieci wnosiły życie i miłość do tego domu, a ludzie starsi dawali swój czas, cierpliwość i niezmierzone wręcz pokłady miłości. Te małe istotki wiedziały doskonale, jak przywrócić starszym, schorowanym ludziom ich godność. Traktowały ich jako równych sobie partnerów i przede wszystkim nigdy nie okazywały im litości.

Doskonała równowaga dawania i brania bez litości i bez zależności.

Czyż to nie piękna lekcja dla nas?

Tylko dawanie bezinteresowne, ze szczerego serca, mające na względzie najwyższe dobro obydwu zaangażowanych stron sprawi, że to, co dajesz wróci pomnożone.

Teraz skoro posiadłaś tę mądrość zacznij ją wykorzystywać w życiu. Każda nauka ma sens tylko wtedy, kiedy przekłada się na działanie.

Co możesz zrobić, żeby z niej skorzystać?

Zacznij obdarowywać każdą osobę, z którą się spotykasz. Czasami wystarczy tylko dobre słowo w myśli np. stoisz na przystanku i w myślach życzysz wszystkiego dobrego wszystkim innym osobom, które stoją obok.

Kiedy idziesz do kogoś w odwiedziny pamiętaj, żeby zawsze obdarować gospodarza drobnym prezentem, kwiatem, komplementem, radą, modlitwą, czy błogosławieństwem. Nigdy nie przychodź z pustymi rękami i pustym sercem.

Kiedy widzisz samochód na poboczu zatrzymaj się i zapytaj, czy możesz jakoś pomóc?

Wspieraj regularnie finansowo potrzebujących.

Jeżeli przeczytasz książkę, tekst lub wpis, który  odmieni twój sposób patrzenia na świat, rozwiąże twój problem lub sprawi, że poczujesz się lepiej  napisz o tym autorowi.

Jeżeli widzisz, że ktoś ma kiepski dzień wesprzyj go słowem, gestem albo po prostu  powiedz komplement.

Dziękuj za miłą obsługę w sklepie, w urzędzie.

okazuj wdzięczność

Wyślij kartę z pięknego miejsca na ziemi dziecku, które zbiera pocztówki z całego świata.

Dawaj, wszędzie, gdzie tylko możesz ze szczerego serca.

W dawaniu zawsze liczy się twoja intencja. Jeżeli jest szczera i podyktowana sercem to prawo zadziała.  Otrzymasz to, co hojnie rozdajesz.

 

Twój dar ma uskrzydlać, dodawać  wiary i nadziei.

 

Dając nigdy nie oczekuj niczego w zamian, nawet dziękuję. Dawaj dla samej radości dawania. Pamiętaj wszystko, co dajesz szczerze, bezinteresownie wróci do ciebie pomnożone. Niekoniecznie otrzymasz coś w zamian od osoby obdarowanej. Być może  wspomożesz kogoś finansowo, a następnego dnia naprawi się twoja relacja z szefem. Nigdy nie wiesz kiedy i w jakiej formie otrzymasz swój zwrot od wszechświata.

 

Zasada dawania i brania obowiązuje również wtedy, kiedy rozdajesz coś negatywnego – złą energię, raniące słowa, krzywe spojrzenia, nienawiść, zazdrość. Zastanów się nad tym następnym razem, zanim zaczniesz krzywdzić słowem lub czynem.

 

Razem z dziećmi uwielbiamy oglądać wszystkie programy, w których ludzie prezentują swoje talenty. Oglądamy tylko wybrane występy na komputerze (od lat nie mamy telewizji, choć telewizor już od 3 dni jest :)).  Dzieciaki kiedyś odkryły, że poza filmami prezentującymi the best of (czyli najlepsze z najlepszych) są też the worst of (najgorsze).

Prosiły żebym pozwoliła im to obejrzeć. Zgodziłam się.   Po chwili oglądania dzieci stwierdziły, że jednak wolą oglądać te pozytywne występy, te w których ludzi się chwali, a nie wyśmiewa i obraża.

Dzieci wiedzą – mają w sobie mądrość, dopóki my dorośli jej z nich nie wykorzenimy.

Oglądając programy, w których się plotkuje, wyśmiewa i obraża innych oddajemy im część  swojej energii. Dokładamy swoją cegiełkę z negatywnym ładunkiem. One także wróci do nas pomnożona.

Dając nie zapominaj także o BRANIU. Pamiętaj w przyrodzie wszystko płynie. Po każdym wdechu jest wydech, a po przypływie odpływ.  Dając naucz się także przyjmować.

Jeżeli chętnie dzielisz się z innymi wszystkim, co masz zwróć uwagę, na to, czy nie masz przypadkiem problemu z braniem.  Czy trudno ci zaakceptować pomoc, przyjąć prezent lub komplement? Pamiętaj, że ten kto daje nie istnieje bez tego kto bierze. Pozwól innym obdarować cię tym, czego potrzebujesz.

Przyjmuj z wdzięcznością. Dzięki temu między wami nastąpi wymiana energii. Pamiętaj, że odmawiając przyjęcia daru blokujesz ten przepływ i jednocześnie informujesz wszechświat, że nie chcesz, nie potrzebujesz lub nie zasługujesz na dobrobyt, czy wsparcie.

Jeżeli ktoś oferuje ci pomoc – przyjmij ją. Nie musisz robić wszystkiego sama. Jeżeli ktoś mówi ci komplement podziękuj. Jeżeli ktoś daje ci prezent raduj się nim i  okaż wdzięczność. Nie pamiętasz, jak się to robi? Wkrótce Mikołaj – przyjrzyj się, jak dzieciaki reagują na prezenty.

Zastanów się, co możesz ofiarować i do działania!

 

 

 

 

14 odpowiedzi na „Prawa duchowe, które musisz znać – PRAWO DAWANIA I BRANIA”

  1. Awatar Magda
    Magda

    Cudownie cieplo na sercu sie mi zrobilo jak przeczytalam Twoj artykul Aniu. Uswiadomil mi ze mam problem z braniem. Uwielbiam dawac ale dostawac juz nie. Czuje sie skrepowana wtedy. Dzieki za wpis

    1. Awatar Ania
      Ania

      Ja to ciepło czułam cały czas, jak pisałam ten tekst. Cieszę się, że się udziela. Magdo następnym razem, kiedy ktoś zaproponuje Ci pomoc lub powie komplement po prostu podziękuj, nawet jeśli cię to krępuje. Z czasem będzie łatwiej. Dziękuję za Twój komentarz.

  2. Awatar Magda
    Magda

    Tak.mam problem z braniem.Dotarło do mnie.Aż łzy poleciały… ilu ludziom odmawiałam,gdy chcieli podziękować za mój dobry uczynek,choćby napicia sie z nimi filiżanki kawy..od jutra naprawiam mój świat.Dziękuję.Życzę spokojnej nocy,kolorowych snów i pięknego nastającego dnia.:-)

    1. Awatar Ania
      Ania

      Magdo następnym razem pomyśl sobie, że przyjmowanie podziękowań, to też pomaganie. Pomagasz innym wyrazić ich wdzięczność. Oni tego potrzebują, zresztą Ty też. Inaczej blokujesz przepływ 🙂 Powodzenia!

  3. Awatar Teresa
    Teresa

    Witaj Aniu?? Chciałam Ci podziękować za te wszystkie cudowne słowa którymi się dzielisz? Jesteś cudowną istotą która dodaje mi siły i skrzydeł? Przesyłam serdeczne uściski i samych cudowności w życiu❤️ Dziękuje i cieszę się ze jesteś tu? Teresa

    1. Awatar Ania
      Ania

      Dziękuję Tereso 🙂 Też się cieszę, że jesteś. Wysyłam moc dobrej energii

  4. Awatar Anna NOWAKOWSKA
    Anna NOWAKOWSKA

    Super artyk. Szukalam odpowiedzi na rozwoj duchowy i bezinteresowne zaangazowanie. Odnalazlam odpowiedz. Serdecznie dziekuje.
    Pozdrawiam
    Anna

  5. Awatar Łukasz

    Dziękuję! Zawsze miałem problem z braniem – teraz już wiem, że tak nie powinienem robić. Jeszcze raz dziękuję. Kolejny krok, kolejna zagadka, kolejna odpowiedź uzyskana 🙂 Cieszę się, że jesteś częścią mojego przebudzenia i prawdy!

    1. Awatar Ania
      Ania

      Ja też się cieszę 🙂

  6. Awatar Poradniuk

    DZIĘKUJĘ CI Z CAŁEGO SERCA <3 <3 <3 <3

    1. Awatar Ania
      Ania

      Proszę bardzo 🙂

  7. Awatar Monika
    Monika

    Chciałam Ci podziękować. Dobrze się Ciebie czyta, czuć pozytywną energię. Cieszę się i jestem wdzięczna, że natrafiłam na Twoją stronę.

  8. Awatar Ania
    Ania

    Dziękuję.

  9. Awatar Iwona
    Iwona

    Wspaniały artykuł:) Chętnie zapoznam się z kolejnymi postami;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.