Jak działa wdzięczność i świadoma intencja?

Słyszałaś już o prowadzeniu dziennika wdzięczności? Pewnie nie raz. Zresztą sama też już  pisałam o wyrażaniu wdzięczności. Dlaczego to takie ważne? No właśnie dlaczego? Co może zmienić taka prosta praktyka w twoim życiu? W jaki sposób nagle wszystko stanie się  lepsze i łatwiejsze? Też sobie zadawałam te pytania.

Na szczęście szukając odpowiedzi jednocześnie praktykowałam wdzięczność. A co tam! – myślałam – w końcu to nie zaszkodzi. Poza tym lubię testować różne techniki, żeby potem mieć na ich temat własne zdanie, poparte swoim doświadczeniem.

Dziennik wdzięczności prowadzę już 9 miesięcy. Lubię pisać o wszystkim, co w moim życiu dobre. Czasami nie zapisuję swoich podziękowań, tylko po prostu głośno lub w myśli je wypowiadam np. jadąc autem po dzieci do szkoły. To aż 15-20 minut podziękowań. Wierz mi, że na początku ciężko było mi wymyślać powody do podziękowań. Teraz 20 minut, to dla mnie za mało.

Ty z czasem też nabierzesz wprawy i zaczniesz dostrzegać, jak wiele w twoim życiu jest dobrego. Bo naprawdę jest. Teraz być może zwyczajnie tego nie widzisz i skupiasz się wyłącznie na tym, co się nie układa.  Nieprawda?

To przypomnij sobie, jak często zdarza ci się dziękować za kolejny wschód słońca, za wygodne łóżko, za przespaną noc, za śniadanie, za pieniądze, które wpływają na twoje konto, za rodzinę, za ciekawą książkę, za podróż, czy możliwość nauki. Jak często doceniasz, to co masz i dziękujesz za to?

Wiesz, że wszystko czemu poświęcasz uwagę i na czym koncentrujesz swoje myśli staje się częścią twojej rzeczywistości?

Dlaczego więc nie koncentrować się na tym, czego pragniesz i co w twoim życiu dobre i pożądane? Niektórzy nazywają tą praktykę zaklinaniem rzeczywistości, bo jak się tu cieszyć, skoro wszystko się wali. Pomyśl jednak, że to, na czym koncentrujesz się teraz wpłynie na twoją przyszłość. Skoro teraz się wali, to przynajmniej wiesz, czego nie chcesz. Skup swoje myśli na tym, jak chcesz żeby było.

Każda myśl jest wibracją. Myśli pozytywne wibrują na zupełnie innej częstotliwości, niż te negatywne. Jeżeli nie dostroisz się do świata, którego pragniesz nigdy w nim nie zamieszkasz. To tak, jak z dostrajaniem radia. Nie możesz słuchać swojej ulubionej stacji, jeżeli nie nastawisz radioodbiornika na odpowiednią częstotliwość. To właśnie częstotliwość jest tutaj słowem kluczowym.

Kiedy myślisz o problemach i bolączkach swoich i tego świata, kiedy oglądasz i słuchasz negatywnych wiadomości nie dostrzegasz cudów wokół ciebie. Nie jesteś odpowiednio do nich nastrojona. Twoja częstotliwość z nimi nie współgra.

Po co więc przed snem słuchać wiadomości i zabierać to wszystko ze sobą do łóżka? Ostatnia myśl, na jakiej skupiasz się przed spaniem zostaje z tobą przez całą noc.

Poza tym wiadomości są tak skonstruowane, żeby siać niepokój i strach. Wierz mi, że świat nie jest zły. Niejednokrotnie słyszałam od znajomych, że we Francji, a dokładnie w Paryżu dzieją się okropne rzeczy. Tak słyszeli w wiadomościach. Tymczasem ja tu mieszkam i tego nie widzę i nie wiem. Pomyśl, jak wiele informacji jest zmanipulowanych i przekolorowanych. Po co zaprzątać nimi umysł? To nie taka częstotliwość przyniesie ci życie, jakiego pragniesz.

Zmień stację i nastaw się na odpowiednią częstotliwość. Wykorzystuj media do samorozwoju i poprawy nastroju. Nie linkuj to negatywnych treści. Pisz o tym, co piękne i dobre w twoim życiu. Szukaj inspirujących treści i dziel się  nimi ze znajomymi. Twoje działania mają znaczenie. Jeżeli ty się zmienisz, świat wokół ciebie też.

Wiesz ile na facebooku jest stron i grup, w których są same pozytywne treści i dobra energia. Nie wierzysz?

Zajrzyj do grupy Harmonijek 🙂

 

Co dokładnie możesz zrobić, żeby dostrzegać cuda każdego dnia?

Wyrażaj wdzięczność – każdego dnia.

Mów dziękuję, dziękuję, dziękuję.

To nie tylko bezwiedne powtarzanie słów. To dostrajanie się do odpowiedniej częstotliwości.

Kiedy skupiasz się na tym, co dobre i dziękujesz za to, co masz twoja częstotliwość zbliża się do tej, gdzie dosłownie możesz dostrzegać magię każdego dnia.

To, jak otwieranie się na życie, którego pragniesz i które jest ci przeznaczone.

Spójrz na sprawę uczciwie. Większość spraw w twoim życiu układa się dobrze. Problem polega jednak na tym, że ty skupiasz swoją uwagę na tym, co się nie układa:  na kłótniach z partnerem, na pogodzie,  na kiepskiej relacji z szefem, na braku pieniędzy, czy braku czasu. Dlatego tak ważne jest, żeby do codziennego życia wprowadzić praktykę dziękowania.

Zatrzymaj się każdego dnia na chwilę i dostrzeż to wszystko, co w twoim życiu jest piękne. Zrób z tego mały rytuał. Wybierz porę dnia i okoliczności, w jakich będziesz składać swoje podziękowania np. rano po przebudzeniu, wieczorem przed pójściem spać, w czasie prysznica lub w drodze do pracy.

Jest całe morze powodów do podziękowań.  Twoje serce nadal bije? Masz co jeść i czym oddychać? Doceń to. To naprawdę wiele. Nie zakładaj, że to oczywiste i ci się należy. Potraktuj to jako bezcenny dar i podziękuj za niego.

Wiesz, że podstawowym celem twojego istnienia jest odczuwanie radości? Przyszłaś na świat, żeby się uczyć i być szczęśliwą, żeby celebrować życie. Czyż to nie piękne? Pewnie o tym nie wiesz, bo ciągle słyszysz, że życie jest trudne i że musisz się z nim zmagać.  Nie musisz. Masz wybór. Skoro przez cały czas w twojej głowie kłębią się myśli, to dlaczego nie koncentrować się na tych pozytywnych?

Nie chodzi o to, żeby będąc chorą mówić, że czujesz się wspaniale (choć niektórzy stosują taką technikę z powodzeniem) lub żyjąc w trudnym związku udawać szczęśliwą. Chodzi raczej o to, żeby wyłączyć tego wewnętrznego krytyka i malkontenta, który nieustannie papla w twojej głowie. A co jeśli mi się pogorszy? A co jeśli nie będę mogła pójść do pracy, a co jeśli ten lek mi nie pomoże? A co jeśli moje małżeństwo się rozpadnie?

Znasz to? Nieustanna paplanina i tworzenie negatywnych scenariuszy. A co jeśli to wszystko się nie wydarzy? A co jeśli jutro wstaniesz, jak nowa? A co jeśli rozwód okaże się początkiem nowego, wspaniałego życia, o którym teraz nawet nie marzysz? Po co więc tracić siły i energię na zamartwianie się o przyszłość, która być może nigdy nie nadejdzie?

Wiesz, że w chwili obecnej większość twoich problemów nie istnieje? To wszystko, co tworzysz w głowie, to zamartwianie się o przyszłość lub rozpamiętywanie przeszłości.

Żyjąc tu  teraz i koncentrując się maksymalnie na chwili obecnej dostrzegasz, że większość problemów jest tylko w twojej głowie.

Życie tu i teraz i koncentrowanie się na chwili obecnej, to prosta droga do twojego spełnionego życia. Chcesz ulepszyć swoje życie, myślenie, postępowanie? Zacznij od chwili obecnej. Już teraz wybierz myśl, która cię inspiruje, uspokaja, daje ci poczucie bezpieczeństwa.

Potęga świadomej intencji.

Pomyśl, jak zaczynasz każdy dzień. Jaka jest pierwsza myśl, która przychodzi ci do głowy? Czy to nie jest przypadkiem: o nie! kolejny ciężki dzień przede mną? A co, jakby tak zmienić tę myśl na zupełnie przeciwną i zacząć dzień od słów: czeka mnie wspaniały dzień, oczekuję wszystkiego, co najlepsze.

Taka zmiana niewiele cię kosztuje, a jej efekty mogą cię zaskoczyć. Kiedy wypowiadasz głośno lub w myślach intencję, że czeka cię cudowny dzień pełen  pozytywnych wrażeń, to nie tylko nastrajasz swoje wewnętrzne radio, ale też wypowiadasz świadomą intencję.

Chcesz  przeżyć cudowny dzień. Wypowiadając te słowa zmieniasz swoje nastawienie i oczekiwania. Obwieszczasz światu, że czekasz na to, co najlepsze.  To, tak jakbyś obrała kierunek na dobry dzień i tam właśnie płyniesz.

Spróbuj jutro rano wypowiedzieć swoją intencję – zaraz po pracy z lustrem – i dostrzegaj przez cały dzień maleńkie cuda, które się wydarzają. Nie musisz od razu wygrać w totolotka lub dostać nową pracę. Czasami wystarczą drobiazgi, jak to, że kierowca autobusu na ciebie poczekał, że ktoś w pracy lub  na ulicy powiedział Ci komplement albo że udało ci się kupić ostatnią parę wymarzonych butów 🙂

To wszystko są małe cuda dnia codziennego. Im więcej ich w twoim życiu, tym lepsze jest twoje samopoczucie.

Za co więc dziś podziękujesz?

30 odpowiedzi na „Jak działa wdzięczność i świadoma intencja?”

 1. Awatar inu

  ciekawe podejście,chyba musze wypróbować 😉

  1. Awatar Ania
   Ania

   Zachęcam – to nic nie kosztuje, a efekty mogą Cię zaskoczyć 🙂

 2. Awatar Dana
  Dana

  Tez czesto slysze, jakie to okropne rzeczy dzieja sie w Londynie… Slysze to od mamy, ktora mieszka w Polsce i oglada straszace wiadomosci. Jakis czas temu, kiedy przechodzilam dosc trudny okres, czesto nie moglam zasnac, zamartwiona natlokiem negatywnych mysli. Wtedy zaczynalam dziekowac za wszystko, co przychodzilo mi do glowy, za drobne rzeczy (ktore w rzeczywistosci sa ogromnie wazne!), za to ze mam gdzie spac, co jesc i jestem bezpieczna 🙂 Robilam to glownie po to, zeby zasnac, ale to naprawde dziala glebiej! 🙂 Ciesze sie, ze mi o tym przypomnialas, aby praktykowac takie mysli nie tylko kiedy jest zle, ale zwlaszcza wtedy, gdy jest dobrze! Dziekuje ci dobra wrozko 😉

  1. Awatar Ania
   Ania

   Moje serce rośnie, kiedy czytam takie komentarze. To prawda dziękowanie, to nie tylko bezmyślne powtarzanie słów – to naprawdę sięga głębiej – pięknie to ujęłaś. Dziękuję Ci za to 🙂

 3. Awatar Magda Hurko

  Ja swój dziennik wdzięczności prowadzę już chyba 1,5 roku, a może nawet 2 lata. Uwielbiam to, że dzięki niemu zaczynam dzień pełna nadziei i kończę go bez żalu. 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Wspaniale 🙂 Jest w tym jakaś magia prawda?
   Dziękuję za ten komentarz

 4. Awatar Krystyna
  Krystyna

  Dziekuje …. to malenkie slowo zawiera w sobie Wdiecznosc . To jak poslanie dobrej wibracji w swiat. Dziekowanie nie jest trudne, jest jak usmiech. Mowie – dziekuje ci – do rzeczy wielkich i pieknych ,mowie do ludzi, kotow, spiewajacych ptakow i roslin w ogrodzie.Mowie – dziekuje ci szczegolnie do Natury we wszelakich jej postaciach, ale …. mowie – dziekuje ci – takze do rzeczy, ktorej juz nie potrzebuje, wyrzucam …. mowie takze – dziekuje ci – mojemu cialu, jego czesciom … To , co na zewnatrz jest takze „moje” przynalezy do „mnie” …. mam swiadomosc, ze cialo , ktore zamieszkuje , to tylko kostium na chwile ziemskiego zycia. Zycia, ktore samo w sobie JEST Cudem.
  Pozdrawiam serdecznie i DZIEKUJE, ze sie TU, u ciebie, Aniu, znalazlam, odnalazlam …. Dziekuje ! 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Krystyno – dziękuję – za to że jesteś, za Twoje słowa, za to, że mnie odnalazłaś, a ja Ciebie. Piękne jest to, co napisałś, a takie proste. Zostań 🙂

 5. Awatar Beata
  Beata

  Dzięki Aniu:) w dzisiejszym zabieganym świecie trzeba nam często o tym przypominać, żeby zatrzymać się na chwilę i podziękować, za setki cudownych rzeczy i osób dookoła, a przy tym zminimalizować i odepchnąć te gorsze.

  1. Awatar Ania
   Ania

   Proszę 🙂 Im więcej skupiamy się na tym, co dobre i okazujemy wdzięczność za to, co mamy, tym mniej „tych gorszych” rzeczy w naszym życiu.

 6. Awatar malyzuk

  Warto mówić „dziękuję”, żeby docenić co się dobrego dzieje wokół nas 🙂 Aniu , dziękuję za wpis 🙂 O intencjach też warto mówić, uświadomić komuś dlaczego coś robimy lub dlaczego o coś pytamy…szczególnie przydaje się to w trudnych sytuacjach. Ludzie lubią widzieć, dlaczego? A wbrew pozorom nie jest tak łatwo o tym mówić 😉

  1. Awatar Ania
   Ania

   Proszę bardzo. Warto też tą intencję wyrażać samemu sobie i kierować ją do Wszechświata np. Moją intencją jest przeżyć wspaniały dzień.

 7. Awatar Beata Herbata

  Bardzo fajny tekst, lubię czasem coś takiego przeczytać dla utrwalenia tego co niby wiem, a co czasem w prozie życia ucieka. Jednak wdzięczność odczuwam codziennie i już od rana dziękuję za cudowne życie jakie mam 🙂 Warto budować się na każdym kroku, a nie obwiniać i czepiać siebie 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Świetnie. Ja lubię pisać takie teksty i przypominać ludziom, to co już wiedzą, tylko gdzieś po drodzę się pogubili. A poranek też zaczynam od podziękowań i od pracy przed lustrem

 8. Awatar Magdalena

  Bardzo podoba mi się to podejście, przeczytałam wpis bez odrywania się – jestem pod wrażeniem i zostaję u Ciebie na dłużej 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   Cieszę się Magdo 🙂 Rozgość się

 9. Awatar Anna

  Kilka razy zabierałam się za zapisywanie wszystkiego dobrego, co mi się zdarzyło, ale miałam problemy z przypomnieniem sobie tych dobrych rzeczy. Nawet wczoraj o tym myślałam i nic nie wymyśliłam. Ale po Twoim artykule zastanowiłam się jeszcze raz: dziś rano wszystkim nam udało się wyjść z domu na czas, po drodze nie było specjalnych korków, przy pracy widziałam całe stado młodych kosów i wróbli, w pracy dostałam ciekawe zajęcie, a teraz wyszło słońce 🙂 Więc jednak te dobre, pozytywne rzeczy się dzieją 🙂 I tobie dziękuję, za taki dobry, skłaniający do zastanowienia się, artykuł!

 10. Awatar Janina
  Janina

  Świetny artykuł. Potrafisz zmienić podejście do życia.

  1. Awatar Ania
   Ania

   Ciesze się. Taki jest cel tego bloga 🙂

 11. Awatar Klaudia J

  To wyjątkowo istotne, co piszesz! Pozytywne emocje przyciągają pozytywne doświadczenia i wydarzenia! Sprawdzone na sobie! 🙂 DLatego im więcej optymizmu w naszym życiu, tym lepiej!

  1. Awatar Ania
   Ania

   To prawda. Trzymaj tak dalej! Dzięki za Twój komentarz 🙂

 12. Awatar quick-books.pl

  Już od jakiegoś czasu myślę prawie wyłącznie pozytywnie i z wdzięcznością. Gdyby nie to, dawno bym się poddał, rzucił bloga, kanał na youtube i każde ambicje czy marzenie.
  Bardzo mądry wpis, dobrze że wiesz takie rzeczy i się nimi dzielisz.

  1. Awatar Ania
   Ania

   Dziękuję i cieszę się, że się nie poddajesz. Wdzięczność to wielka siła. Działa cuda 🙂 Powodzenia

 13. Awatar Monika (mama na całego)

  Ja też wierzę w moc wdzięczności, choć czasem tak trudno ją wyrazić 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   To tylko kwestia wprawy Moniko 🙂

 14. Awatar Kasia Motyka Kocikowa Dolina
  Kasia Motyka Kocikowa Dolina

  Mamy wiele wspólnego… 🙂

  1. Awatar Ania
   Ania

   cieszę się 🙂

 15. Awatar Ania
  Ania

  Ja dzis podziekuje, ze jest „taka Ania”,ktora prowadzi tego bloga i pomogla mi swoimi artykulami przypomniec sobie ze tak naprawde naszym najwazniejszym celem w zyciu jest byc szczesliwym i byc wdziecznym za kazdy maly duzy cud w naszym zyciu.
  Dzieki Aniu, ze prowadisz tego bloga .

  1. Awatar Ania
   Ania

   Ja też dziękuję za każdą moją Czytelniczkę i Czytelnika. A bloga prowadzę z przyjemnością.

 16. Awatar Uwielbiam medytację

  Dzięki za ciekawy wpis 🙂

  Ja właśnie pracuję nad uświadamianiem sobie swoich intencji,
  każde działanie ma jakiś cel, często ukryty i nieświadomy.
  Jeśli działanie jest automatyczne – to zauważyłem u siebie – wystarczy dostrzec prawdziwy cel jakim się kieruję, w ten sposób motywacje ego rozpuszczają się i można je zamienić na bezosobową wartość, np ciekawość, bezinteresowność, radość.

  Tak dwa takie same działania mogą mieć zupełnie inną intencję i nieść ze sobą inny ładunek energetyczny, a co za tym idzie przynieść odmienne skutki 🙂

  Oby wszystkie istoty byłe szczęśliwe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.