
31 sie Jak przechowywać i eksponować rysunki dzieci?
Dzieciństwo to bardzo kreatywny okres w życiu człowieka. Pomysły wręcz wylewają się z małych główek i potrzebują natychmiastowej realizacji. To wspaniałe! Cudownie byłoby, gdyby to zamiłowanie do szeroko pojętej twórczości pozostało z dziećmi już na zawsze. Czyż nie?
Ty, jako mama masz tu swoje pole do popisu.
Możesz przyczynić się do rozwoju artystycznych duszyczek, nie tylko kupując dziecku materiały do twórczości, urządzając kącik do tworzenia i zapewniając ubranie ochronne 🙂 Możesz zrobić dużo więcej: docenić sztukę młodych twórców i pozwolić im rozwijać skrzydła.
Znasz to uczucie, jak dziecko przybiega z kolejnym rysunkiem i mówi: „To dla Ciebie Mamuś”. Uwielbiam te chwile. Pisałam już o tym tutaj. Zawsze czuję się wtedy wyjątkowo, nawet, jak na kartce są dwie kreski i kropka.
Co zrobić, żeby podsycać ten zapał do tworzenia?
Jedną z najbardziej skutecznych metod jest z pewnością to, żeby dać dziecku do zrozumienia, że jego twórczość jest wyjątkowa i piękna. Tutaj nie wystarczy ustna pochwała. Wiesz o tym doskonale. Każde dzieło z naciskiem na KAŻDE musi być odpowiednio wyeksponowane lub starannie przechowane. Każde dzieło jest ważne i wyjątkowe. Tak, nawet ten pogięty skrawek papieru z bliżej nieokreślonym kształtem. Znasz to prawda?
Tylko jak i gdzie przechowywać te dary serca?
Twoja przestrzeń życiowa jest ograniczona. Musisz więc wykazać się sprytem i pomysłowością – zresztą nie pierwszy raz w Twoim życiu prawda?
Poznaj kilka moich sprawdzonych pomysłów:
Dzieło oprawione i wyeksponowane na ścianie. To jest chyba najprostsza metoda. Wystarczy kupić ramkę, anytramę, znaleźć miejsce na ścianie i powiesić. Czasami nawet wieszać nie trzeba. Można postawić na komodzie lub półce, jak ten portret Taty wyeksponowany w sypialni.
Własnoręcznie malowana torba. Kto powiedział, że rysunki muszą być na kartce. Materiał też się świetnie do tego nadaje. Takich materiałowych dzieł powstało już sporo: na koszulkach, na fartuszkach i na torbach właśnie. Dobrze kupić specjalne kredki lub farby do malowania na materiale, żeby dzieło nie zniknęło po praniu. Zaletą takiego dzieła jest to, że jest często eksponowane i stanowi nieustający powód do dumy młodego twórcy.
Malowanie na pleksi i eksponowanie na ścianie za pomocą patafixa. Nie każde dzieło wymaga ramki i wiercenia dziury w ścianie, żeby mogło zawisnąć. Te malowane na pleksi są lekkie i doskonale trzymają się na patafixie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz swobodnie przewieszać dzieła w inne miejsca lub zmieniać, co jakiś czas na inne.
Breloczek do kluczy. Niektóre dzieła są bardzo małe. Nie umniejsza to jednaki ich wartości, wręcz przeciwnie. Są one wyjątkowo cenne biorąc pod uwagę precyzję wykonania. Takie małe wielkie dzieła świetnie nadają się na breloczek do kluczy.
Teczki do przechowywania. Prosty i tani system przechowywania. Kupuję duży kolorowy arkusz grubego papieru, który zginam w połowie i robię z niego teczkę na rysunki. Wkładam wybrane dzieła posegregowane tematycznie i zszywam zszywaczem. Taki sposób przechowywania ma tą zaletę, że rysunki łatwo oglądać.
Skanowanie obrazków. Jeżeli ilość rysunków jest naprawdę duża można część z nich lub wszystkie zeskanować. Taki zeskanowany obraz spokojnie można przechowywać na komputerze lub jeszcze lepiej na jakimś zewnętrznym dysku. Obrazy przechowywane na photos.google.com można dodatkowo zorganizować w piękny kolaż i wydrukować do powieszenia
lub wydrukować wcześniej pomniejszone i zorganizowane na jednym obrazie. Do stworzenia takiego obrazu z rysunków użyłam Power Pointa.
Fotoksiążka.
Zeskanowane rysunki można z powodzeniem wysłać do wydrukowania w formie fotoksiążki. To super rozwiązanie na przechowywanie obrazków, ale również ciekawy pomysł na prezent. W internecie można znaleźć mnóstwo firm oferujących tego typu usługi. Ja korzystam z alboom.pl, z którego jestem bardzo zadowolona.
Można też pisać bloga i eksponować dziecięce dzieła w internecie 🙂
To tylko kilka z licznych sposobów, jakie możesz wykorzystać na utrwalenie i przechowywanie dziecięcej sztuki.
Warto zachować te chwile na dłużej nie zaśmiecając jednocześnie domu.
A jak Ty przechowujesz dziecięce rysunki? Zapraszam Cię do dzielenia się swoimi pomysłami w komentarzach.
Krystyna
Posted at 08:37h, 01 wrześniaAniu, wspaniałe pomysły 🙂 jak moje małe zacznie malować to wykorzystam kilka z nich 😀
Ania
Posted at 10:17h, 01 wrześniaDzięki Krysiu.
joanna tasarz
Posted at 13:34h, 01 wrześniaZnowu mnie zadziwiłaś pomysł i cala reszta są piękne, jak te rysunki anielskie całuski
Ania
Posted at 14:05h, 01 wrześniaAnielskie rysunki to już dzieło małych rączek 🙂 Dziękuję
Anna
Posted at 19:35h, 07 sierpniaJa założyłam segregatory i cała moja trójka ma swoją przegródkę i jeszcze podzieliłam je na lata. Więc pomimo że moje dzieci są w różnym wieku mogę zobaczyć jak malowali mając 4, 5 lat i tak dalej .Tak więc w pierwszym jest cała 3 w wieku 4 ,5 ,6 . Kiedy jeden jest pełny zakładam drugi .
Anna
Posted at 19:37h, 07 sierpniaJa założyłam segregatory i cała moja trójka ma swoją przegródkę i jeszcze podzieliłam je na lata. Więc pomimo że moje dzieci są w różnym wieku mogę zobaczyć jak malowali mając 4, 5 lat i tak dalej .Tak więc w pierwszym jest cała 3 w wieku 4 ,5 ,6 . Kiedy jeden jest pełny zakładam drugi . Obecnie mam 3 takie pełne po brzegi.