Jak przechowywać i eksponować rysunki dzieci?

Jak przechować rysunki dzieci

Jak przechowywać i eksponować rysunki dzieci?

Dzieciństwo to bardzo kreatywny okres w życiu człowieka. Pomysły wręcz wylewają się z małych główek i potrzebują natychmiastowej realizacji. To wspaniałe! Cudownie byłoby, gdyby to zamiłowanie do szeroko pojętej twórczości pozostało z dziećmi już na zawsze. Czyż nie?

Ty, jako mama masz tu swoje pole do popisu.

Możesz przyczynić się do rozwoju artystycznych duszyczek, nie tylko kupując dziecku materiały do twórczości, urządzając kącik do tworzenia i zapewniając ubranie ochronne 🙂 Możesz zrobić dużo więcej: docenić sztukę młodych twórców i pozwolić im rozwijać skrzydła.

Znasz to uczucie, jak dziecko przybiega z kolejnym rysunkiem i mówi: „To dla Ciebie Mamuś”. Uwielbiam te chwile. Pisałam już o tym tutaj. Zawsze czuję się wtedy wyjątkowo, nawet, jak na kartce są dwie kreski i kropka.

Co zrobić, żeby podsycać ten zapał do tworzenia?

Jedną z najbardziej skutecznych metod jest z pewnością to, żeby  dać dziecku do zrozumienia, że jego twórczość jest wyjątkowa i piękna.  Tutaj nie wystarczy ustna pochwała. Wiesz  o tym doskonale. Każde dzieło z naciskiem na KAŻDE musi być odpowiednio wyeksponowane lub starannie przechowane. Każde dzieło jest ważne i wyjątkowe. Tak, nawet ten pogięty skrawek papieru z bliżej nieokreślonym kształtem. Znasz to prawda?

Tylko jak i gdzie przechowywać te dary serca?

 

ALS_1342_DxO web

Twoja przestrzeń życiowa jest ograniczona. Musisz więc wykazać się sprytem i pomysłowością – zresztą nie pierwszy raz w Twoim życiu prawda?

Poznaj kilka moich sprawdzonych pomysłów:

Dzieło oprawione i wyeksponowane na ścianie.  To jest chyba najprostsza metoda. Wystarczy kupić ramkę, anytramę, znaleźć miejsce na ścianie i powiesić. Czasami nawet wieszać nie trzeba. Można postawić na komodzie lub półce, jak ten portret Taty wyeksponowany w sypialni.

Jak wyeksponować rysunki dzieci

 

Własnoręcznie malowana torba.  Kto powiedział, że rysunki muszą być na kartce. Materiał też się świetnie do tego nadaje. Takich materiałowych dzieł powstało już sporo: na koszulkach, na fartuszkach i na torbach właśnie. Dobrze kupić specjalne kredki lub farby do malowania na materiale, żeby dzieło nie zniknęło po praniu. Zaletą takiego dzieła jest to, że jest często eksponowane i stanowi nieustający powód do dumy młodego twórcy.

ALS_1339_DxO web

 

Malowanie na pleksi  i eksponowanie na ścianie za pomocą patafixa. Nie każde dzieło wymaga ramki i wiercenia dziury w ścianie, żeby mogło zawisnąć. Te malowane na pleksi są lekkie i doskonale trzymają się na patafixie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz  swobodnie przewieszać dzieła w inne miejsca lub zmieniać, co jakiś czas na inne.

ALS_1334_DxO web1

 

Breloczek do kluczy. Niektóre dzieła są bardzo małe. Nie umniejsza to jednaki ich wartości, wręcz przeciwnie.  Są one wyjątkowo cenne  biorąc pod uwagę precyzję wykonania. Takie małe wielkie dzieła świetnie nadają się na breloczek do kluczy.

ALS_2366_DxO web

 

Teczki do przechowywania. Prosty i tani system przechowywania. Kupuję duży kolorowy arkusz grubego papieru, który zginam w połowie i robię z niego teczkę na rysunki. Wkładam wybrane dzieła posegregowane tematycznie i zszywam zszywaczem. Taki sposób przechowywania ma tą zaletę, że rysunki łatwo oglądać.

ALS_1348_DxO webALS_1346_DxO web

 

Skanowanie obrazków. Jeżeli ilość rysunków jest naprawdę duża można część z nich lub wszystkie zeskanować. Taki zeskanowany obraz spokojnie można przechowywać na komputerze lub jeszcze lepiej na jakimś zewnętrznym dysku. Obrazy przechowywane na photos.google.com można dodatkowo zorganizować w piękny kolaż i wydrukować do powieszenia 

ALS_2360_DxO web

lub wydrukować wcześniej  pomniejszone i zorganizowane na jednym obrazie. Do stworzenia takiego obrazu z rysunków użyłam Power Pointa.

ALS_2362_DxO web

 

Fotoksiążka.

Zeskanowane rysunki można z  powodzeniem wysłać do wydrukowania w formie fotoksiążki. To super rozwiązanie  na przechowywanie obrazków, ale również ciekawy pomysł na prezent. W internecie można znaleźć mnóstwo firm oferujących tego typu usługi. Ja korzystam z  alboom.pl, z którego jestem bardzo zadowolona.

ALS_1343_DxO web

 

Można też pisać bloga i eksponować dziecięce dzieła w internecie 🙂

To tylko kilka z licznych sposobów, jakie możesz wykorzystać na utrwalenie i przechowywanie dziecięcej sztuki.

Warto zachować te chwile na dłużej nie zaśmiecając jednocześnie domu.

A jak Ty przechowujesz dziecięce rysunki? Zapraszam Cię do dzielenia się swoimi pomysłami w komentarzach.

6 komentarzy
 • Krystyna
  Posted at 08:37h, 01 września Odpowiedz

  Aniu, wspaniałe pomysły 🙂 jak moje małe zacznie malować to wykorzystam kilka z nich 😀

  • Ania
   Posted at 10:17h, 01 września Odpowiedz

   Dzięki Krysiu.

 • joanna tasarz
  Posted at 13:34h, 01 września Odpowiedz

  Znowu mnie zadziwiłaś pomysł i cala reszta są piękne, jak te rysunki anielskie całuski

  • Ania
   Posted at 14:05h, 01 września Odpowiedz

   Anielskie rysunki to już dzieło małych rączek 🙂 Dziękuję

 • Anna
  Posted at 19:35h, 07 sierpnia Odpowiedz

  Ja założyłam segregatory i cała moja trójka ma swoją przegródkę i jeszcze podzieliłam je na lata. Więc pomimo że moje dzieci są w różnym wieku mogę zobaczyć jak malowali mając 4, 5 lat i tak dalej .Tak więc w pierwszym jest cała 3 w wieku 4 ,5 ,6 . Kiedy jeden jest pełny zakładam drugi .

 • Anna
  Posted at 19:37h, 07 sierpnia Odpowiedz

  Ja założyłam segregatory i cała moja trójka ma swoją przegródkę i jeszcze podzieliłam je na lata. Więc pomimo że moje dzieci są w różnym wieku mogę zobaczyć jak malowali mając 4, 5 lat i tak dalej .Tak więc w pierwszym jest cała 3 w wieku 4 ,5 ,6 . Kiedy jeden jest pełny zakładam drugi . Obecnie mam 3 takie pełne po brzegi.

Post A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.