Jak udekorować dom na Święta, czyli 6 zasad dekorowania.

Jak udekorować dom na Święta, czyli 6 zasad dekorowania.

Nigdy nie byłam mistrzynią dekorowania. Chyba całą swoją energię wypalałam przestawiając meble. Łukasz śmieje się ze mnie, że przearanżuję każdą przestrzeń.  Pewnie coś w tym jest 🙂

Samo przestawianie nie wystarcza jednak, żeby było ładnie i przytulnie.  Niestety. Tej domowej atmosfery zaczęło mi brakować w wynajmowanych paryskich mieszkaniach.

Chyba z tego powodu zrodziała się we mnie potrzeba dekorowania i tworzenia domowej  atmosfery.  Zwłaszcza, że nadchodzą  Święta.

To taki magiczny czas, kiedy mamy ochotę zrobić coś wyjątkowego. Od dekorowania począwszy na gotowaniu i pieczeniu skończywszy.

Gdyby mój czas był z gumy całymi dniami oglądałabym piękne wnętrza i dekoracje.

Przeglądając różne blogi dekoratorskie doszłam do wniosku, że dekorowanie opiera się o pewne zasady. Z pewnością nic nie zastąpi tzw. drygu i zmysłu smaku, ale na początek może wystarczyć kilka prostych wskazówek.

Jako całkowicie początkująca dekoratorka postanowiłam skorzystać ze wskazówek Abby z bloga, na który chętnie zaglądam.

Po ich przeczytaniu podjęłam wyzwanie:  świąteczne dekorowanie i zabrałam się do dzieła.

W moim obecnym mieszkaniu jest taka przestrzeń w jadalni, coś w rodzaju zabudowanego regału, czy kredensu.  Właściwie od samego początku miejsce to nie miało specjalnego zastosowania. Takie wszystko i nic.

Postanowiłam więc , że zagospodaruję właśnie tę przestrzeń i zrobię z niej świąteczną dekorację.

dekorowanie na święta

Na początek ustaliłam więc temat i kolorystykę.  Z tym akurat nie było problemu, bo od samego początku wiedziałam, że chodzi o wystrój świąteczny.  Jako kolor wiodący wybrałam czerwony, pierwszy, jaki skojarzył mi się ze świętami. Czerwień uzupełniłam brązem i wanilią.

dekoracja na święta

 

W drugim kroku pozbierałam wszystko z całego domu, co nadawało się do zdobienia. Nie dokupiłam ani jednej rzeczy- zresztą taki miałam od początku plan. Działam w oparciu o to, co jest.  Okazało się, że całkiem tego sporo się znalazło. Na szczęście właścicielka mieszkania też lubi dekorować 🙂

Po trzecie ustaliłam, że dekoracja będzie miała 3 warstwy – coś w tle, coś po środku i coś całkiem z przodu.

świąteczne ozdoby

Po czwarte wybrałam przedmioty o różnych wysokościach i wykonane z różnych materiałów dla urozmaicenia kompozycji.

Po piątek dodałam  trochę zieleni (nawet sztuczna robi atmosferę) i coś świecącego.

dekoracja-mala-05

 

Po szóste zaczęłam długi proces ustawiania 🙂

Najłatwiej poszło z całkiem tylną warstwą 🙂  Reszta stanowiła wyzwanie. Niektóre półki spodobały mi się od pierwszego ustawienia. Nad niektórymi musiałam trochę dłużej popracować.  Generalnie przestawiałam do momentu aż czułam, że każdy przedmiot jest na właściwym miejscu.  No prawie każdy, bo przyznam szczerze nadal przestawiam.

Być może mój regał nie jest idealny, ale biorąc pod uwagę, że to mój pierwszy dekoratorski projekt to i tak jestem z niego dumna.

A jakie są Twoje sposoby na świąteczny wystrój?

 

 

No Comments

Post A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.